آیا ضد آفتاب برای شما مضر است؟

کرم های ضد آفتاب جزء اصلی پوست سالم هستند، به ویژه در تابستان که احتمال بیشتری وجود دارد که بیرون از خانه استراحت کنید. اما آیا چیزی نگران کننده تر از محافظت از SPF در آن بطری کمین کرده است؟

یک مطالعه کوچک FDA که در سال 2020 در JAMA منتشر شد نشان داد که بدن سطوح غیرمعمول بالایی از برخی از مواد فعال را که در کرم های ضد آفتاب شیمیایی رایج هستند جذب می کند. این مواد عبارتند از آووبنزون، اکسی بنزون، اکتوکریلن، هموسالات، اکتیسالات و اکتینوکسات.

اما آیا جذب این مواد به جریان خون به این معنی است که کرم ضد آفتاب برای شما مضر است؟ در اینجا چیزی است که باید بدانید.

شما هنوز به محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش نیاز دارید

در حالی که محققان هنوز در حال تعیین این هستند که آیا کرم های ضد آفتاب خطری ایجاد می کند یا خیر، آنها کاملاً می دانند که خورشید خطراتی را به همراه دارد.

فرقی نمی کند که این دوز گاه به گاه با شدت بالا باشد یا صرفاً یک عمر قرار گرفتن در معرض نور متوسط خورشید. هر دو به سلول های پوست شما آسیب می رسانند و خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند. بسته به شرایط، ممکن است نوع دیگری از سرطان پوست ایجاد شود.

به عنوان مثال، دوزهای گاه به گاه و شدید-مانند دراز کشیدن ساعت ها در ساحل بدون محافظت یا گذراندن وقت در تخت برنزه-خطر ابتلا به ملانوما را افزایش می دهد.

ملانوم کشنده ترین نوع سرطان پوست است. طبق پیش بینی انجمن سرطان آمریکا، بیش از 100،000 مورد جدید ملانوم در سال 2020 همراه با 6،850 مورد مرگ پیش بینی می شود.

از سوی دیگر، مادام العمر قرار گرفتن در معرض آفتاب، فرد را در معرض خطر ابتلا به انواع دیگر سرطان پوست مانند سرطان سلول پایه قرار می دهد.

Bodemer می گوید: سرطان های غیر ملانوم، “در حالی که به طور معمول تهدید کننده زندگی نیستند، اما می توانند باعث تغییر شکل قابل توجهی شوند، به ویژه هنگامی که با سرطان پوست روی صورت سروکار دارید.”

درمان سرطان پوست اغلب شامل برداشتن ضایعه با برش جراحی است، اما می تواند شامل مراحل شیمی درمانی و اشعه نیز باشد.

چگونه از خود در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کنیم

آسیب ناشی از نور خورشید در طول زمان تجمع می یابد و قابل برگشت نیست، به همین دلیل بسیار مهم است که استفاده از کرم ضد آفتاب را به یک عادت تبدیل کنید.

استون می گوید: “آموزش بیماران کمی چالش برانگیز است.” “در 20، 30 و 40 سالگی در معرض نور خورشید قرار می گیرند، آنها تا 20 سال آینده خطرات آن را نخواهند دید – هم از نظر پیری و هم از نظر سرطان پوست.”

اگر در مورد کرم های ضد آفتاب نگرانی دارید، آنها را با متخصص پوست خود در میان بگذارید. استون یک کرم ضد آفتاب با طیف وسیع و مقاوم در برابر آب با SPF 30 یا بالاتر را برای جلوگیری از آسیب ناشی از نور خورشید توصیه می کند.

دو نوع ضد آفتاب وجود دارد که می توانید خریداری کنید:

کرم های ضد آفتاب شیمیایی با چسبیدن به پوست، جذب اشعه ماوراء بنفش و تبدیل آن به گرما عمل می کنند.

Bodermer می گوید: مسدود کننده های فیزیکی یا معدنی – معروف به اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم – مانند “سپر نیرو” هستند. آنها پوست خود را می پوشانند و اشعه ماوراء بنفش از ذرات موجود در کرم ضد آفتاب منعکس می شود. ”

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد کرم های ضد آفتاب معدنی به طور قابل توجهی به پوست نفوذ می کنند و آنها را به یک جایگزین ایمن برای کسانی که نگران ترکیبات ضد آفتاب های شیمیایی هستند تبدیل می کند.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد کرم ضد آفتاب برای شما مضر است. اگرچه یک مطالعه کوچک FDA در سال 2020 نشان داد که بدن می تواند برخی از مواد شیمیایی را برای کرم های ضد آفتاب خاص جذب کند، اما اثبات نشده است که تأثیرات منفی بر سلامتی دارد.

با این حال، ثابت شده است که عدم محافظت از خود در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان پوست را افزایش دهد. اطمینان حاصل کنید که همیشه در خارج از خانه با نور مستقیم خورشید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *